GDAŃSK 2013

PRZYSTANEK DRUGI
GDAŃSK 
już za nami 



                                        Jak było?

Drugi przystanek też już za nami. Przez dwa dni Przestrzeń Lesbijskiej Kultury była otwarta w gościnnej siedzibie TOLERADO. Gospodynie Ania Sokołowska i Karolina Cwajna z pełnym oddaniem i zaangażowaniem przygotowały sale na dwóch piętrach gdańskiej kamienicy i troszczyły się o przybywające gościń. A odwiedziło nas trochę gdańskich lesbijek, zainteresowanych zdarzeniami. Były też wizytatorski np. z Poznania.

Co się udało? Poznać się, porozmawiać i spierać o potrzebę i nie/potrzebę lesbijskiego festiwalu. Zrodziły się nowe pomysły. Odbyło się kilka warsztatów, które okazały się specjalnością gdańskiej edycji O’LESStournee

Co usłyszałyśmy? Jak świetnie, że są takie inicjatywy i że organizowanie takich festiwali to samowykluczanie się lesbijek z ruchu LGBTQ. Tylko jak można się wykluczyć ze środowiska, w którym jest się niewidocznym? I dlaczego litera L nie można zaistnieć oddzielnie, bez myślenia o separacji od środowiska LGBTQ?
Te pytania i wiele innych towarzyszą nam od pierwszej informacji o  O’LESSFestiwalu.  


***

DZIEŃ PIERWSZY

                                         Przestrzeń Kultury Lesbijskiej      
Mini wystawa, łączy pojedyncze prace fotograficzne i plastyczne les-artystek, zaprezentowanych w Warszawie

AUTORKI. CirpiCirpi  / Magdalena Czajkowska / Czarny Blond /Małgorzata Dobrowolska /  Maja Głowala (Vergessene-schrei) / NeKo / Anna Semp / Kasia Szaulińska / Anna Szlandakowska / Aleksandra Zadrożna / Iwona Zalewska /



Booojka /Barbara Gibson /Beata Borys Kosc /Marta Kochanek / Joanna Knoll / Margareth Knoll / Bożena Magnacka / Human Nature  / Alicja Sikora / Sillen
GOŚCINIE: Goodyn Green / Camilla Storgaard  / Anna-Stina Treumund  / Damski TANDEM Twórczy  GOŚĆ: Grzegorz Banaszak / POZNAŃ: Agnieszka Grzelczak






Wystawę uzupełniły prace Magdy Czajkowskiej, która była bohaterką spotkania autorskiego na tle swych dużych formatów, tym razem czarno-białych. Rozmowa prowadzona przez krytyczkę sztuki Grażynę Tomaszewską zaprezentowała bogatą działalność społeczno-artystyczną Magdy Czajkowskiej, jej osobowość poetycką i pragmatyczną jednocześnie. Dowiedziałyśmy się, dlaczego Magda maluje duże formaty, co stało się z jej stowarzyszeniem Babieloty. Wśród licznych wątków rozmowy wybijał się jeden: Jak uchronić dzieła artystek przed cenzurą bohaterek obrazów, które nagle zmieniają zdanie lub partnerki?





Pojawiły się też nowe ekspozycje 
The Vormit Projekt Izabeli Morskiej
rękodzieło Joanny Piwowar.

Les-slideshowy pokazujące światową i polską kulturę lesbijską, dla niektórych gościń okazały się  zbyt ubogie w porównaniu z internatowym obiegiem le-sztuki. Zachęcamy więc do przygotowania innych, bogatszych.

Szafa Literacka wzbogaciła się o kolejne teksty, tym razem gdańskich poetek i budziła niemałe zainteresowanie, do tego stopnia, że teksty trzeba było zbierać z całej przestrzeni.




AUTORKI: Anduril / Aissa Ai / Aleksandra W. / Aylie / Monika Czaplicka /Doriasz / DTT / Emulsja / Izabela Filipiak / Agnieszka Frankowska / Ewa Furgał /Maja Głowala / Inga Iwasiów / Ola Juchacz / Jula / Joanna Kasprowicz „Ariel” / Agnieszka Łuczak / Nikki /Sonia Nuc / Weronika Stępkowska / Kasia Szaulińska / Monika Rak / Teofano / Anja Urr / Wilczewska


 TANIEC 
Queer Tango warsztat tanga argentyńskiego
Prowadzenie: Kitoushka Mrauer (Izabela Morska)

Tango argentyńskie było – jak pisała Kitoushka Mrauer - u swych początków praktykowane przez pary jednopłciowe. Jednak zazwyczaj tańczyli je mężczyźni, tym razem były same dziewczyny, które poznawały podstawowe kroki. Przede wszystkim uczyły się tajemniczego języka - wymagającego uważności, bliskości i wsłuchiwania się w partnerkę. Już na pierwszych zajęciach można było poczuć smak tanga.


DUCHOWOŚĆ
Spotkanie WIARY I TĘCZY, grupy polskich chrześcijan LGBT
 Prowadzenie: Ania Strzałkowska 


Miałyśmy okazję zobaczyć kwadrans filmu, poświęconego kobiecej części WIT-u, a będącego częścią planowanego większego dokumentu o chrześcijańskiej społeczności LGBT. Jak zawsze zderzenie tematu religijności i homoseksualizmu wzbudziło emocje uczestniczek. Dyskusję uzupełniły badania o duchowości lesbijskiej.




TEATR
Portret lesbijek we wnętrzu z… kotem, czyli pogadywanie wokół polskiego dramatu lesbijskiego 
Prowadzenie: Damski TANDEM Twórczy (agnieszka małgowska / monika rak) 


Fragmenty 5 sztuk zabrzmiały w przestrzeni publicznej, wśród nich dwa dramaty gdańskich dramaturżek – Izabeli Morskiej i Anji Urr. Smaczkiem zdarzenia było czytanie przez Izabelę Morską didaskaliów własnej sztuki.



 

IMPREZA   
 LESdance & O’LESStournee
 

Niezmiennie największą popularnością cieszą się les-imprezy. Gdyby les-kultura mogła liczyć na taką frekwencje podczas wydarzeń literackich, plastycznych, teatralnych, natychmiast zmieniłaby się pozycja lesbijek w środowisku LGBT.

Większa jawność towarzyskiego życia lesbijskiego - impreza odbyła się w ‘błyskotliwym” klubie Scena w Sopocie, jakiś czas temu zamkniętego dla świata homoseksualnego - nie oznacza aktywności les-sztuki. No może kiedyś to się zmieni.

Nie mniej miałyśmy okazję posłuchać Patrycji Malinowskiej na żywo przy muzyce klubowej, potańczyć przy setach Dj Siarry, Dj'Ki Dee i obejrzeć obrazy Magdy Czajkowskiej. Niestety slideshowy ze sztuką lesbijską nie zostały puszczone z powodu - PODOBNO- awarii sprzętu.






DZIEŃ DRUGI


LITERATURA
Pisać jak lesbijka (PUNKT WIDZENIA) - warsztat twórczego pisania            
 Prowadzenie:  Izabela Morska

Warsztat, pokazujący lesbijską perspektywę sztuki pisarskiej zgromadził całkiem sporą – wbrew oczekiwaniom - grupę uczestniczek, które były zainteresowane: Co to znaczy pisać jak lesbijka, patrzeć aktywnie z punktu widzenia lesbijki. Co się wtedy widzi? Czego jest więcej? Czego mniej lub wcale? Jak uruchomić ten materiał? Jak go wykorzystać?



    Lewy Horyzont Kobiety, czyli kilka słów o lesbijskich poetkach
Prowadzenie: Damski TANDEM Twórczy

Wykład - rozmowa performatywna zainicjowana przez poznańską poetkę Agnieszkę Frankowską, zamienił się spotkanie Izabeli Filipiak i Agnieszki Grzelczak, których tomiki poezji zostały wydane. Ponadto wspólnie poszukiwałyśmy tropów i związków miedzy lesbijskimi poetkami, z nadzieją na stworzenie sieci les-liryki. Na razie wirtualna półka z poezją lesbijską sprawiła trudność wszystkim uczestniczkom spotkania.





SZTUKI PLASTYCZNE
Kolory mają moc. Warsztat malarski
Prowadzenie:  Magdalena Czajkowska


Warsztat zgromadził wiele uczestniczek/uczestników, ciekawych kolorystycznych i dizajnerskich arkanów niekoniecznie lesbijskich.


 


FILM
Yes, we are  w reżyserii Magdy Wystub  

Film opowiada o polskich lesbijkach aktywistkach z dużych miast – Warszawy, Poznania, Krakowa. Poświęcony jest w całości tylko kobiecym działaniom, zwykle niewidocznym w społeczności LGBT. Jak zwykle projekcja zgromadziła w niewielkiej sali wielu widzów/ widzek, co potwierdza popularność i siłę X Muzy.
Dyskusja po filmie była jednocześnie była podsumowaniem całego wydarzenia. Rozmowa toczyła się początkowo wokół definicji aktywizmu, jednak atmosferę rozgrzał spór o inne definicje – lesbijstwa i queer.

****

PROGRAM

SOBOTA          13 04 2013
Gospodynie:    Damski TANDEM Twórczy & Tolerado
12.00 – 21.00  Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
                       (wystawa, kąt czytelniany, slide-showy)
12.00 – 14.00  QueerTango. Warsztat taneczny. Prowadzenie  Kitoushka Mrauer
                       (zgłoszenia na wydarzenia@tolerado.org. z dopiskiem -  Tango)
14.00 - 16.00  Mniejszość w mniejszości. Spotkanie z kobiecą grupa
                       chrześcijańskiej wspólnoty LGBT  Wiara i Tęcza (filmy i rozmowa).
16.30 – 17.30  Spotkanie autorskie z malarką Magdaleną Czajkowską
18.00 – 20.30  Portret lesbijek we wnętrzu z …. kotem. Czytanie performatywne
                       polskiego dramatu lesbijskiego i rozmowa. Damski TANDEM Twórczy


21.00   start    LESdance & O’LESS impreza muzyczna tylko dla Pań.
                       (wstęp 10 pln)

NIEDZIELA       14. 04.2013
Gospodynie:    Damski TANDEM Twórczy & Tolerado
12.00 – 20.00  Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
                       (wystawa, kąt czytelniany, slide-showy)
12.00 – 14.00  Pisać jak lesbijka. Warsztat pisarski. Prowadzenie Izabela Morska
                       (zgłoszenia na wydarzenia@tolerado.org. z dopiskiem -  Literatura)
14.00 – 15.30  Kolory mają moc. Warsztat malarski. Prowadzenie Magdalena
                       Czajkowska
                       (zgłoszenia na zielonadesign@vp.pl z dopiskiem -  Kolor )
16.00 – 17.00  Lewy Horyzont Kobiety A. A. Grzelczak i inne poetki.
                       Rozważania o poezji lesbijskiej A. E. Frankowskiej.
17.30 – 18.45  Projekcja filmu  Yes, we are  reż. Magda Wystub
19.00 – 20.30  Les-kultura? jaka jest …. . Spotkanie poświęcone lesbijskiej    
                       kulturze w Polsce i idei O’LESS Festiwalu. Prowadzenie DTT.

wstęp wolny na wszystkie wydarzenia prócz imprezy inauguracyjnej


***
OPISY ZDARZEŃ 


Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
To miejsce i symultaniczne zdarzenie, które pozwoli spędzić weekendowy czas wśród lesbijskiej sztuki. To niepowtarzalna okazja posłuchać les-muzyki, les-dramatów, obejrzeć les-wystawe, les-filmy. Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie! Spotkajmy się!

W programie:
Artystek rzucanie na ścianę. Prezentacja artystek /sportsmenek polskich i światowych w postaci slide-showu.
Literatura z Szafy - kącik czytelniany. Zbiór tekstów uczestniczek festiwalu, w większości nie/wydanych, które będzie można poczytać.
MiniWystawa, złożona z pojedynczych prac uczestniczek 2 wystaw festiwalowych fotografii Poza definicją / Beyond the Definition oraz sztuk plastycznych: O Tych co puściły Farbę
Les-Radio, playlista utworów polskich i światowych  les-zespołów
  
***
IMPREZA tylko dla KOBIET!
* LESdance & O’LESStournee 
Impreza muzyczna towarzysząca O'LESS Festiwalowi. W programie:
* Koncert Patrycji Malinowskiej – występ na żywo przy muzyce klubowej.
wokalistkI, finalistkI III edycji programu "Mam Talent". SolistkI, jeden z głosów "The Talents". Współpracuje z DJ’ami tworząc muzykę elektroniczną oraz live act. 
* artystek rzucanie na ścianę, czyli pokazy slidów, prezentujących światową  kulturę lesbijską
* akcje performatywne np. Magdy Czajkowskiej
* zabawa przy Dj-skich setach
* konkursy


FILM
* Yes, We Are  reż. Magda Wystub
Projekcja filmu i rozmowa 

Film lesbijski w Polsce prawie nie istnieje. ani fabularny, ani dokumentalny. Brak kinematografii realizowanej przez lesbijki i o lesbijkach. Dlatego film zrealizowany przez Polkę, mieszkającą za granicą - Magdę Wystub - jest prawdziwą niespodzianką.
Yes, We Are  to pierwszy dokument koncentrujący się wyłącznie na lesbijkach/kobietach nie podporządkowujących się normom heteroseksualnym w Polsce. Tak, jak na całym świecie lesbijki/kobiety w Polsce sa często niewidocznie w dyskursach społecznych. Film miał na celu pomoc zwalczać ta niewidoczność, pokazać przekrój witalnej, bogatej i różnorodnej aktywności lesbijek-feministek-kwirowych kobiet w Polsce i udokumentować zmiany ostatnich lat.

Magda Wystub (producentka, reżyserka, montażystka filmu)
Katrina Schaffer (ko-producentka, operatorka filmowa)


TEATR
Laboratorium. Portret lesbijek  we wnętrzu … z kotem
CZYTANIE PERFORMATYWNE POLSKIEGO DRAMATU LESBIJSKIEGO
Damski TANDEM Twórczy (Agnieszka Małgowska / Monika Rak)

Teatr to dzisiaj sztuka niszowa, lesbijski teatr w Polsce prowadzi „życie królicze”.
Grupy teatralne kryją się po piwnicach, dramaty spoczywają w komputerach  lub w szufladach. Tylko jeden tekst został wydany. Tylko jeden był publicznie czytany.
Chcemy, żeby sztuki te zaistniały w przestrzeni publicznej, żeby stały się słyszalne i widzialne nie tylko dla upartych teatrolożek. Pokazują domowe życie lesbijek i są teatralnym zapisem lesbijskiego doświadczenia.
Przeczytamy krótkie fragmenty 5 dramatów, "pogadamy wokół nich" w towarzystwie wideo/projekcji i muzyki. A potem z widzami-słuchaczami.

Dramaty:
Inga Iwasiów  Pogadywanie w sprawie orgazmu wielokrotnego
Agnieszka Łuczak  Powiatowe związki partnerskie
Izabela Filipiak  Moje życie królicze
Monika Rak  33 sztuka
Anja Urr  Wieczór panieński


DUCHOWOŚĆ
Spotkanie z Wiarą i Tęczą „kobiecą częścią” chrześcijańskiej wspólnoty LGBT Projekcja filmów i rozmowa. 
Prowadzenie; Anna Strzałkowska 
..
Mniejszość w mniejszości - krótkometrażowy film w reżyserii Martyny Jąder o wierzących lesbijkach z chrześcijańskiej grupy Wiara i Tęcza. Na film składają się świadectwa kilku dziewczyn mówiące o tym, jak odkrywały swoją seksualność, i jak wyglądał u nich proces godzenia orientacji homoseksualnej z duchowością chrześcijańską. Film stanowi część większego projektu, który jest obecnie w trakcie realizacji.


SZTUKI PLASTYCZNE
* Kolory mają moc. Warsztat malarski
Prowadzenie:  Magdalena Czajkowska

Chcesz coś zmienić w swoim życiu? Zacznij od kolorów! Kolory mają ogromny wpływ na nastrój i emocje, są także sposobem ich wyrażania. Dobór właściwej kolorystyki wokół nas pomaga uzyskać odpowiedni efekt estetyczny ale także dba o równowagę ducha. Jak uzyskać taki kompleksowy rezultat? Dowiesz się tego na tym warsztacie Poszukasz także własnej mapy barw, która może stać się bazą do dalszych eksperymentów.
Zapisujcie się na warsztat na adres zielonadesign@vp.pl. Z dopiskiem -  KOLOR


*  Spotkanie autorskie z malarką Magdaleną Czajkowską.

Artystka urodzona w 1978r. Ukończyła Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Zajmuje się dekoracją wnętrz i florystyką, prowadzi warsztaty i szkolenia, maluje. Jej malarstwo to przede wszystkim kobiety. Porusza też wątki queerowe i genderowe. Jej ulubiona technika to akryl na płycie, chętnie w dużych formatach. Współorganizowała i koordynowała część artystyczną międzynarodowego projektu "Żegnaj laleczko. gender & sztuka w przestrzeni publicznej " - Gdańsk.


LITERATURA
* Lewy Horyzont Kobiety, czyli A.A. Grzelczak i inne lesbijskie poetki.
Wykład - rozmowa performatywna o poezji lesbijskiej, sprowokowana: wydaniem tomiku poezji Agnieszki Grzelczak i spotkaniem poetki z inną poetką Agnieszką Frankowską. „Zderzenie Agnieszek” zrodziło pytania: Czy istnieje lesbijski język poezji? Czy półka w księgarni podpisana Poezja lesbijska to obraża dla Wysokiej Sztuki Poetyckiej? Czy sposobem na promowanie les-poezji jest postawa „walenrodyczna”?

* Pisać jak lesbijka (PUNKT WIDZENIA)  warsztat twórczego pisania                Prowadzenie:  Izabela Morska
Co to znaczy pisać jak lesbijka, patrzeć aktywnie z punktu widzenia lesbijki. Co się wtedy widzi? Czego jest więcej? Czego mniej lub wcale? Jak uruchomić ten materiał? Jak go wykorzystać?
Z powodu ograniczonej liczby miejsc zapisujcie się na warsztat na adres
wydarzenia@tolerado.org. z dopiskiem -  LITERATURA


SPORT
* Queer Tango warsztat tanga argentyńskiego
 Prowadzenie: Kitoushka Mrauer (Izabela Filipiak)

Współtwórczyni legendarnego Duo Milonguita (tegoroczne występy na queerowych Urodzinach Sadowskiej w Warszawie i na Wyspie Kobiet w Poznaniu) oferuje wprowadzenie do tanga argentyńskiego dla par jednopłciowych. W programie etykieta taneczna i fajne, małe kroczki.
Po dwóch godzinach zajęć zatańczysz do muzyki tradycyjnej i alternatywnej Tango argentyńskie było u swych początków praktykowane przez pary jednopłciowe, a jego historia jest queerowa: taniec lumpenproletariatu w Buenos Aires, wyklęty z salonów (ze względu na pochodzenie, jak i nieskrywany erotyzm) dziś oznacza sprawy najważniejsze: emocjonalną bliskość, porozumienie bez słów, wyrafinowane piękno.

Zasady uczestnictwa.
Prosimy o przyniesienie luźnego stroju, miękkich butów o gładkiej podeszwie lub grubych skarpet.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc zapisujcie się na warsztat na adres wydarzenia@tolerado.org. Z dopiskiem -  TANGO