WROCŁAW


PRZYSTANEK TRZECI 
 WROCŁAW
już za nami 

Jak było?
                   

Wrocław okazał się bardzo gościnny dla O’LESS Festiwalu. Bardzo dziękujemy klubo-kawiarni COFFEE PLANET, która pozwoliła sztuce lesbijskiej zaistnieć w samym sercu Wrocławia. - jawnie i w pełnym świetle.  I to nas bardzo cieszy. Klub jest otwarty na społeczność LGBT, w szczególności na lesbijki, które potrzebują kulturalnej przestrzeni na co dzień.



Przez dwa dni spotykałyśmy się w stałym gronie dziewczyn i kobiet, poznając się i rozmawiając na temat lesbijskiej literatury, dramatu, fotografii. Dziękujemy wszystkim gościnom. Mamy nadzieje, że nasze wielogodzinne rozmowy przyniosą efekt w postaci artystycznej inspiracji, wspólnego działania i kolejnej edycji.

***

Przestrzeń Kultury Lesbijskie
Wystawa i Szafa Literacka
  31.05-30.06. 2013

O’LESSowe dzieła plastyczne i fotograficzne, teksty literackie, które prezentujemy w postaci wystawy i szafy literackiej we Wrocławiu, miały dłuższy żywot niż zazwyczaj.  Dotychczas trwało to tyle ile obecność festiwalu. Gościnność COFFEE PLANET sprawiła, że Wrocławianki i Wrocławiacy, także goście kawiarni, mieli jeszcze okazję przez miesiąc oglądać prace lesbijskich artystek i czytać lesbijskie teksty.

MiniWystawa 




Szafa Literacka 
 

O'LESS mapa



***

O’LESS – VIDEO - PARTY
Celem tej eksperymentalnej imprezy było pokazanie kultury lesbijskiej poprzez obraz. Celem było w bardziej swobodnej atmosferze, ale nie w prywatnej przestrzeni – zaprezentować: fragmenty znanych lesbijskich filmów, nieznanych video-artów, performensów  i filmowych eksperymentów. 


DUCHOWOŚĆ
Mniejszość w mniejszości
Spotkanie z kobiecą grupą chrześcijańskiej wspólnoty LGBT Wiara i Tęcza                        
Prowadzenie: Agnieszka Barszcz i Agnieszka Wiciak

To jak zawsze spotkanie pełne emocji, bo związane z tematem, który krzyżuje  sprawy – wydaje się – nie do pogodzenia: homoseksualizm i katolicyzm. Jednak problemem nie do końca jest to skrzyżowanie, z lesbijskiej perspektywy ważniejsze wydaje się miejsce kobiet w religii. I właśnie o wykluczeniu kobiet, ich nieobecności i niewidoczności rozmawiałyśmy podczas wrocławskiego spotkania.





FOTOGRAFIA
Światło w fotografii oraz realizacja sesji studyjnej
wykład Alicji Sikory i rozmowa z artystką

Spotkanie z Alicją Sikorą było dynamicznym rozważaniem o poszukiwaniach  artystycznych, technikach fotografii i lesbijskim kontekście sztuki. Miałyśmy okazję wspólnie z artystką zastanowić się nad tymi kwestiami, co zaowocowało video-wywiadem z Alicją, który można obejrzeć i wysłuchać właśnie tutaj






TEATR 
Portret lesbijek we wnętrzu z …. kotem.
Czytanie performatywne polskiego dramatu lesbijskiego i rozmowa.
 Damski TANDEM Twórczy

Czytanie dramatu jest -  pół roku po premierze - zachętą do lektury cyklu O Teatrze Lesbijskim w Polsce, który był wynikiem czytania. To przykład jak o’less-owy pomysł rozrasta się i zostawia konkretne ślady w przestrzeni publicznej. Cykl drukowany w Teatraliach jest  dostępny dla większej liczby czytelniczek.


LITERATURA
Lewy Horyzont Kobiety
Rozważania o poezji lesbijskiej A. E. Frankowskiej.

Próba zaprezentowania w przemyślanej formie i w dużym skrócie polskiej poezji lesbijskiej doprowadziła do oczywistej refleksji, że – wbrew powszechnemu myśleniu - lesbijki tworzą siec znaków w literaturze, wzajemnie się do siebie odwołują. Konieczny jest antologia les-poezji. I dzięki chętnym do współpracy dziewczynom ten pomysł staje się realny.

FILM

Yes, we are  reż. Magda Wystub

Film jak zawsze zgromadził najwięcej widzek. To oznacza tylko jedno; trzeba robić lesbijskie filmy – dokumentalne i fabularne. Film Magdy Wystub jest pierwszym zbierającym les-aktywistki wokół akcji „LES-teśmy”. Od tego czasu zdarzyło się bardzo wiele i dobrze byłby opowiedzieć o tym w kolejnym filmie.




DYSKUSJA
Les-kultura? jaka jest …. .
Spotkanie poświęcone lesbijskiej kulturze w Polsce i idei O’LESS Festiwalu. 
Prowadzenie Damski TANDEM Twórczy.
Spotkanie było podsumowaniem 3 dni wrocławskiego O’LESS Festiwalu i refleksją nad potrzebą tego typu inicjatyw w Polsce.  Okazuje się, że informacja o festiwalu nie dociera do zainteresowanych. że są oczekiwania wobec les-kultury i potrzeby np. warsztatów artystycznych. Dowiedziałyśmy się o tworzących się grupach LGBT i udało nam się zachęcić kilka dziewczyn do współpracy. Mamy nadzieję, że zrobimy coś wspólnie.





O’LESS PROGRAM

PIĄTEK            31. 05 2013
21.00   start    O’LESS - VIDEO - PARTY. Impreza benefitowa (wstęp 10z)
SOBOTA          01. 06.2013
Gospodynie:    Damski TANDEM Twórczy
12.00 – 20.00  Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
                       (wystawa, kąt czytelniany, slide-showy)
14.00 - 15.30  Mniejszość w mniejszości. Spotkanie z kobiecą grupą
                      chrześcijańskiej wspólnoty LGBT  Wiara i Tęcza (filmy i rozmowa).
                      Prowadzenie; Agnieszka Barszcz i Agnieszka Wiciak.
16.30 – 19.00  Portret lesbijek we wnętrzu z …. kotem. Czytanie performatywne
                       polskiego dramatu lesbijskiego i rozmowa. Damski TANDEM Twórczy

                                                                    &
NIEDZIELA       02. 06.2013
Gospodynie:    Damski TANDEM Twórczy
12.00 – 20.00  Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
                      (wystawa, kąt czytelniany, slide-showy)
12.00 – 14.30  Światło w fotografii oraz realizacja sesji studyjnej
                           wykład Alicji Sikory i rozmowa z artystką

15.00 – 16.30  Lewy Horyzont Kobiety 
                      Rozważania o poezji lesbijskiej A. E. Frankowskiej.
17.00 – 18.45  Projekcja filmu  Yes, we are  reż. Magda Wystub i rozmowa
19.00 – 20.00  Les-kultura? jaka jest …. . Spotkanie poświęcone lesbijskiej    
                       kulturze w Polsce i idei O’LESS Festiwalu. Prowadzenie DTT.

wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
prócz imprezy benefitowej.  


OPISY ZDARZEŃ

Przestrzeń Kultury Lesbijskiej
To miejsce i symultaniczne zdarzenie, które pozwoli spędzić weekendowy czas wśród lesbijskiej sztuki. To niepowtarzalna okazja posłuchać les-muzyki, les-dramatów, obejrzeć les-wystawe, les-filmy. Spotkajmy się! 
Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie!

Proponujemy:
Artystek rzucanie na ścianę. Prezentacja artystek/sportsmenek polskich i światowych w postaci slide-showu.
Literatura z Szafy - kącik czytelniany. Zbiór tekstów uczestniczek festiwalu, w większości nie/wydanych, które można TYLKO tu poczytać.
Stworzyłyśmy miejsce, w którym można poczytać les-literaturę w spokoju lub niepokoju. Usiądźcie, zamówcie kawę, herbatę i czytajcie.
W szafie na wieszakach znajdziecie wiersze, opowiadania, piosenki, komiksy, eseje, fragmenty dramatów.… Większość niepublikowana i dostępna tylko tutaj. 
MiniWystawa, złożona z pojedynczych prac uczestniczek 2 wystaw festiwalowych 
* Fotografii:  Poza definicją / Beyond the Definition                                                    
* Sztuk plastycznych:  O Tych co puściły Farbę  
Les-Radio, playlista utworów polskich i światowych les-zespołów


***

O’LESS – VIDEO - PARTY
Zapraszamy na niecodzienną Imprezę, która rozpoczyna wrocławską odsłonę O'LESS Festiwalu. Nie przegapcie jej, bo proponujemy zabawę z wszechobecnym obrazem. Przez cała noc będziemy:
*Sycić oczy gorącymi les-kawałkami z filmów * Prowokować les performansami i video-artami * Zarzucać slide-showami prezentującymi światową kulturę lesbijską.
Tło muzyczne zapewni  Dj KASIA.

FOTOGRAFIA. Światło w fotografii oraz realizacja sesji studyjnej
wykład Alicji Sikory i rozmowa z artystką
Alicja Sikora jest aktywną fotografką, której małą wystawę można zobaczyć podczas wrocławskiej edycji O'LESS Festiwalu. Wystawę uzupełni wykład artystki o fotografii studyjnej oraz spotkanie autorskie dające możliwość poznania bliżej jej twórczości.
Alicja Sikora zajmuje się fotografią od 2005 r. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. "Fotografii Młodych 2012", jej prace zostały wystawione we wrocławskim Ratuszu, w Centrum Kultury Agora oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu. Prowadzi kursy fotograficzne w Europejskiej Szkole Doskonalenia Zawodowego we Wrocławiu.

FILM. Yes, We Are. Projekcja filmu i rozmowa 
Film lesbijski w Polsce prawie nie istnieje. Ani fabularny. Ani dokumentalny. Brak kinematografii realizowanej przez lesbijki i o lesbijkach. Dlatego film zrealizowany przez Polkę, mieszkającą za granicą - Magdę Wystub - jest prawdziwą niespodzianką.
Yes, We Are  to pierwszy dokument koncentrujący się wyłącznie na lesbijkach/kobietach nie podporządkowujących się normom heteroseksualnym w Polsce. Tak, jak na całym świecie lesbijki/kobiety w Polsce są często niewidocznie w dyskursach społecznych. Film miał na celu pomóc zwalczać tę niewidoczność, pokazać przekrój witalnej, bogatej i różnorodnej aktywności lesbijek-feministek-kwirowych kobiet w Polsce i udokumentować zmiany ostatnich lat.
Magda Wystub (producentka, reżyserka, montażystka filmu)
Katrina Schaffer (ko-producentka, operatorka filmowa)

TEATR. Laboratorium. Portret lesbijek  we wnętrzu … z kotem
Damski TANDEM Twórczy (Agnieszka Małgowska / Monika Rak)
Teatr to dzisiaj sztuka niszowa, lesbijski teatr w Polsce prowadzi „życie królicze”.
Grupy teatralne kryją się po piwnicach, dramaty spoczywają w komputerach  lub w szufladach. Tylko jeden tekst został wydany. Tylko jeden był publicznie czytany.
Chcemy, żeby sztuki te zaistniały w przestrzeni publicznej, żeby stały się słyszalne i widzialne nie tylko dla upartych teatrolożek. Pokazują domowe życie lesbijek i są teatralnym zapisem lesbijskiego doświadczenia.
Przeczytamy krótkie fragmenty 4 dramatów, "pogadamy wokół nich" w towarzystwie wideo/projekcji i muzyki. A potem z widzami-słuchaczami.
Dramaty:Inga Iwasiów Pogadywanie w sprawie orgazmu wielokrotnego
Agnieszka Łuczak Powiatowe związki partnerskie / Izabela Filipiak Moje życie królicze
Monika Rak  33 sztuka

DUCHOWOŚĆ. Spotkanie z Wiarą i Tęczą  
Gospodynie i bohaterki spotkania: Agnieszka Wiciak & Agnieszka Barszcz    
Mniejszość w mniejszości” - krótkometrażowy film w reżyserii Martyny Jąder o wierzących lesbijkach z chrześcijańskiej Grupy Wiara i Tęcza. Na film składają się świadectwa kilku dziewczyn mówiące o tym, jak odkrywały swoją seksualność, i jak wyglądał u nich proces godzenia orientacji homoseksualnej z duchowością chrześcijańską. Film stanowi część większego projektu, który jest obecnie w trakcie realizacji. 

LITERATURA. Promocja tomiku poezji Agnieszki Anny Grzelczak / A. E. Frankowska
Tomik pt. Lewy Horyzont Kobiety to pierwsza autorska książka Agnieszki Grzelczak. Jest to zbiór wierszy, które przeplata znakomita grafika oraz fotografia o tematyce miłości kobiety do kobiety. Zarówno sam Tomik jak i prace te, będą do kupienia podczas autorskich "wieczorów z poetą", które organizowane w Poznaniu i być może w innych gościnnych miastach. Książka ukaże się w pierwszych dniach marca br i dostępna do kupienia będzie przede wszystkim na w/w spotkaniach z autorem lecz planowana jest też dystrybucja drogą internetową. Książka publikowana jest przez Wydawnictwo Kontekst z Poznania pod patronatem klubu artystycznego "Poema Cafe" z Poznania. 
Wstęp do w/w książki napisał znany publicysta oraz literat Pan Stanisław Szwarc.